Historia Drużynowych Mistrzostw Polski sięga 1926r. Właśnie w tym sezonie PZB postanowił, że takie rozgrywki – mające na celu promocję pięściarstwa i posiadające także wartość szkoleniową – będą prowadzone. Jednakże już na starcie inaugurację pięściarskiej ligi trzeba było przesunąć o jeden sezon, bowiem do udziału w zaplanowanych na 1926r. rozgrywkach zgłosiła się tylko jedna drużyna – Warta Poznań.

Po roku lista uczestników I DMP także nie była zbyt bogata, bowiem do miana najlepszej drużyny w kraju zgłosiły się tylko dwa zespoły: Warta Poznań i BKS Katowice. Wystarczyło to jednak do rozegrania decydującego o tytule mistrzowskim spotkania, które na swoją korzyść rozstrzygnęła drużyna poznańska. Tak więc katowicki BKS musiał zadowolić się tytułem wicemistrzowskim.

W kolejnych dwóch sezonach gotowość startu w DMP deklarowała tylko Warta, której w 1928r. przyznano tytuł bez walki, jako ubiegłorocznemu mistrzowi i której nie przyznano tytułu w roku następnym. Znowu bowiem – poza poznańską drużyną – nikt inny nie wyraził zainteresowania udziałem w rozgrywkach drużynowych.

Po dwóch latach – w 1930r. – BKS Katowice po raz drugi przystąpił do walki o DMP i po raz drugi musiał zadowolić się drugą lokatą po przegranej z Wartą Poznań 5:11.

Zupełnie inaczej za to przedstawiała się sytuacja w następnym sezonie, w którym przedwojenna potęga pięściarska – Warta Poznań uległa niespodziewanie łódzkiemu IKP 6:10 i odpadła z rywalizacji. Natomiast BKS Katowice zwyciężył kolejno: warszawską Polonię 9:7 i w finale właśnie IKP Łódź 10:6. Katowiczanom jednak nie dane było poznać, jak smakuje zwycięstwo i pierwszy drużynowy tytuł mistrza Polski wywalczony na ringu, bowiem zgodnie z decyzją PZB rozgrywki zostały unieważnione. Powodem takiej decyzji miały być liczne niedopatrzenia regulaminowe, a przede wszystkim starty zawodników nieuprawnionych do udziału w tej rywalizacji. I chociaż z perspektywy czasu brzmi to trochę dziwnie – bo przecież ktoś z centrali nad zawodami rangi mistrzowskiej powinien w końcu sprawować pieczę, a ponadto podczas rozegranych meczów ktoś tych zawodników dopuścił do startów – to jednak rozgrywki zostały unieważnione, a tytuły wywalczone w ringu – odebrane.

Czytaj więcej…

Plik doc: druzynowe-mistrzostwa-polski