Na ringach całego Śląska zawsze dużo było imprez pięściarskich, gromadzących na starcie szereg zawodników z kraju i zagranicy. Wystarczy wymienić chociażby takie turnieje, jak: Memoriały Franciszka Kika w Dąbrowie Górniczej, Jerzego Krasnożona w Knurowie, Wincentego Szyińskiego w Częstochowie, czy Leszka Błażyńskiego w Bytomiu.

Nie sposób również nie wspomnieć o Kapeluszu i Ciupadze Góralskiej rozgrywanych w Żywcu, Pucharach Prezydentów Jaworzna, czy Rybnika. No i oczywiście o Śląskiej Lidze Juniorów. Jedynym rozgrywanym do tej pory turnieju drużynowym dla tej kategorii wiekowej w kraju. Jednak turniejem o największej renomie – jaki rozgrywany jest na śląskim ringu – są z pewnością „Czarne Diamenty”. Turniej, w którym od roku 1972. przez 13 kolejnych edycji startowali seniorzy, a który od 18. lat gromadzi na starcie juniorów i kadetów.

Początkowo o „Czarne Diamenty” walczono w stolicy Górnego Śląska – Katowicach. Później turniej gościł na ringach: Bytomia, Sosnowca, Zabrza, Rudy Śląskiej, Jastrzębia, Libiąża, aż w końcu ulokował się na stałe w Myszkowie. Warto przy tej okazji przypomnieć, że inauguracyjne zmagania ringowe o „Czarne Diamenty”, które – jak już wspomnieliśmy powyżej – odbyły się w 1972r. były pierwszą imprezą, jaka odbyła się w świeżo otwartej katowickiej hali widowiskowo-sportowej, czyli popularnym „Spodku”. Tym samym, w którym trzy sezony później odbyły się pamiętne mistrzostwa Europy. Na turnieju tym Wiesław Rudkowski i Andrzej Biegalski sięgnęli po pasy mistrzowskie, a Ryszard Tomczyk, Jerzy Rybicki i Jacek Kucharczyk dotarli do półfinałowej strefy zmagań, nagradzanej brązowymi medalami.

Wróćmy jednak do „Czarnych Diamentów” – cofając się jednak nie do 1972r, ale aż do 1965r. Wtedy bowiem po raz pierwszy odbył się w Katowicach turniej, w odniesieniu do którego użyto nazwy „Czarnych Diamentów”. Były to zmagania w krajowej obsadzie, rozegrane w ramach programu „Szukamy reprezentantów na Meksyk”. Jego zwycięzcami zostali kolejno: Zbigniew Olech; Jan Gałązka; Brunon Bendig; Józef Grudzień; Jan Modrzakowski; Marian Kasprzyk; Mrozowski; Lucjan Słowakiewicz; Zbigniew Pietrzykowski; Władysław Jędrzejewski.
Po siedmiu sezonach „Czarne Diamenty” – już jako cykliczny turniej w obsadzie międzynarodowej – powróciły na śląski ring i goszczą na nim do chwili obecnej, gromadząc na starcie w ciągu ponad 30. minionych lat wielu znamienitych zawodników, których nazwiska z łatwością możemy znaleźć na listach zwycięzców, bądź medalistów największych imprez kontynentalnych i światowych, a także na listach mistrzowskich w gronie przedstawicieli boksu profesjonalnego.

I TM KATOWICE – 1972

W inauguracyjnym turnieju o „Czarne Diamenty” udział wzięło 55. zawodników. Pomimo skromnej obsady liczebnej wśród startujących sporo było byłych – bądź przyszłych – medalistów kontynentalnego championatu, jak chociażby: Roman Rożek, Leszek Błażyński, Ryszard Tomczyk, Jan Szczepański, Bogdan Jakubowski, Wiesław Rudkowski, czy Janusz Gortat (wszyscy POL). A w zespołach zagranicznych: Tibor Badari (HUN), czy Anatolij Klimanow (SU). O ile jednak Kilimanow zdobył pierwsze miejsce, to Badari po przegranej z Ryszardem Tomczykiem odpadł we wcześniejszej fazie turnieju i nie dotarł do finału.

Oto lista zwycięzców: Roman Rożek; Leszek Błażyński; Jan Kokoszka; Ryszard Tomczyk; Jan Szczepański (wszyscy POL); Michaił Jakubow (SU); Alfons Stawski (POL); Wiesław Rudkowski (POL); Anatolij Klimanow (SU); Janusz Gortat; Lucjan Trela (obaj POL).

II TM KATOWICE – 1973

Tym razem na starcie turnieju stanęło aż 91 zawodników. Nic więc dziwnego, że w tej liczbie na katowickiej arenie ringowych zmagań pojawiło się wiele pięściarskich sław – także i takich – których blask rozświetlił się nieco później. Jak chociażby finalista kategorii koguciej – Patrick Cowdell (ENG), który po dwóch sezonach na katowickich ME wywalczył brązowy medal. Natomiast na zawodowym ringu sięgał po mistrzostwo Starego Kontynentu. Nie sposób przy tej okazji nie wymienić Polaków: Ryszarda Tomczyka, Romana Gotfryda, a także Jerzego Rybickiego oraz Zbigniewa Kicki. Zwycięzcami turnieju zostali:
Jerzy Dominik; Leszek Borkowski; Józef Witek; Roman Gotfryd; Ryszard Tomczyk (wszyscy POL); Wiktor Zołotariow (SU); Jerzy Rybicki; Eugeniusz Baca (obaj POL); Władimir Gładczenko (SU); Dragan Todorivić (YUG); Lucjan Trela (POL).

III TM KATOWICE – 1974

W trzecich „Czarnych Diamentach” wystąpiło 67. pięściarzy. I tym razem śląski ring gościł wielu znanych bokserów, a także – co warto przypomnieć – był świadkiem niespodziewanych rozstrzygnięć. Z pewnością dużą i przyjemną zarazem dla nas niespodzianką było zwycięstwo Andrzeja Biegalskiego nad dwukrotnym pogromcą legendarnego Teofilo Stevensona – Igorem Wysockim (SU) w finale wagi ciężkiej. Do tego w drodze do najwyższego miejsca na podium Stanisław Osetkowski wyprzedził Ryszarda Tomczyka. Natomiast finaliści wagi półśredniej, czyli Zbigniew Kicka i Jerzy Rybicki, którzy także przed rokiem rywalizowali w decydującej rozgrywce turnieju zamienili się na podium miejscami. Przed rokiem triumfował Rybicki. Tym razem ze zwycięstwa cieszył się Kicka, który po kilku miesiącach jako pierwszy Polak stanął na podium dla medalistów I MŚ, rozegranych w Hawanie. Wśród zwycięzców znalazł się także zawodnik gliwickiego Carbo – Krzysztof Madej, brązowy medalista ME sprzed roku oraz uczestnik I MŚ, na których w ćwierćfinałowej strefie zmagań poznał druzgocącą moc pięści Wilfredo Gomeza z Puerto Rico, który zaraz po hawańskich mistrzostwach świata – gdzie zdobył tytuł mistrzowski – podpisał zawodowy kontrakt i przez wiele lat siał postrach na profesjonalnych ringach, sięgając po sławę, pieniądze i światowe tytuły. Oto lista turniejowych zwycięzców: Petre Ganea (ROM); Nur Eroglu (TUR); Krzysztof Madej; Andrzej Jagielski; Stanisław Osetkowski (wszyscy POL); Suren Kazarian (SU); Zbigniew Kicka (POL); Leonid Szaposznikow (SU); Edward Korpalski; Janusz Gortat; Andrzej Biegalski (wszyscy POL).

Marek Okroskowicz

Marek Okroskowicz (z prawej) dwukrotnie zwyciężał w „Czarnych Diamentach”

IV TM BYTOM – 1975

Startowało 77. zawodników. Po trzech diamentowych edycjach na katowickim ringu turniej przeniesiono do Bytomia, gdzie przez kilka następnych sezonów goszczono zawodników ubiegających się o niezwykle cenne śląskie i sportowe zarazem trofeum, czyli „Czarne Diamenty”. Ponieważ zawody odbywały się w okresie przygotowań do mistrzostw kontynentalnych, jakie po kilku miesiącach odbyły się w katowickim „Spodku” – wobec tego na bytomskim ringu nie pojawiło się tak wiele pięściarskich gwiazd, jak bywało to w trzech poprzednich sezonach. Jednakże emocji sportowych podczas turniejowych walk nie zabrakło. Warto przy tej okazji przypomnieć niezwykle zacięty finał wagi półśredniej pomiędzy Markiem Okroskowiczem, a Adamem Koźlikiem, zakończony zwycięstwem tego pierwszego, a także starcie medalistów młodzieżowych mistrzostw Europy: Stanisława Osetkowskiego z Alfredem Cichowlasem, które na swoją korzyść rozstrzygnął Osetkowski.

W bytomskim turnieju zwyciężyli kolejno: Władimir Chmil (SU); Antoni Różnicki; Marian Łagocki; Włodzimierz Piątkowski; Stanisław Osetkowski (wszyscy POL); Władimir Piskowoj (SU); Marek Okroskowicz (POL); Aleksander Butenko (SU); Marek Łuszczyński (POL); Wiktor Bombałow; Wiktor Iwanow (obaj SU).

image002V TM BYTOM – 1976

W sezonie olimpijskim piąta – a więc jubileuszowa – edycja „Czarnych Diamentów” zgromadziła na starcie 89. zawodników. Niezwykle silna na bytomskiej arenie pięściarskich zmagań była drużyna radziecka, składająca się z przedstawicieli dwóch drużyn federacyjnych – rosyjskiej i ukraińskiej – którzy odnieśli najwięcej turniejowych zwycięstw. Wśród nich znalazł się Feliks Pak – młodzieżowy wicemistrz Europy sprzed dwóch lat z Kijowa.

Jubileuszowe „Czarne Diamenty” zdobyli: Antoni Papierski; Stanisław Syjud (obaj POL); Feliks Pak; Wiktor Nawros; Władimir Sorokin; Paweł Slepuszko; Siergiej Puszkarow; Aleksander Żurawlew; Władimir Jeresko; Michaił Sapiołkin; Wiaczesław Aleksiejew (wszyscy SU).

VI TM BYTOM – 1977

99. zawodników wystartowało w szóstej edycji „Czarnych Diamentów”, rozegranej pod koniec sezonu 1977r. Trzeba przy tej okazji dodać, że przez jakiś czas turniej ten – nie wiedzieć czemu – nie miał swojego stałego terminu w kalendarzu centralnym PZB, co nie zawsze sprzyjało gromadzeniu na starcie zawodów utytułowanych pięściarzy. Jednakże nie było to istotną przeszkodą w sportowym kontekście diamentowej rywalizacji, bowiem emocji na śląskim ringu – nie tylko zresztą podczas tego turnieju – nigdy nie brakowało. Przy okazji szóstych „Czarnych Diamentów” warto przypomnieć bardzo efektowny finał wagi półśredniej, w którym Zbigniew Kicka zwyciężył Marka Okroskowicza.

A oto pełna lista turniejowych zwycięzców: Henryk Pielesiak; Stanisław Syjud (obaj POL); Jurij Bogdanow (SU); Zbigniew Parkoła (POL); Wiktor Kamysznikow; Paweł Slepuszko (SU); Zbigniew Kicka (POL); Detlef Strassburg (DDR); Aleksander Butenko (SU); Costica Chiracu (ROM); Dietmar Meyer (DDR).

VII TM BYTOM – 1979

Po rocznej przerwie ponownie nad bytomskim ringiem rozbrzmiał gong oznajmiający rywalizację o „Czarne Diamenty”, w której udział wzięło 80. zawodników. Do czołówki turniejowych zmagań należeli medaliści olimpijscy: Leszek Kosedowski i Kazimierz Szczerba, wicemistrz Europy i brązowy medalista MŚ – Roman Gotfryd oraz Zygmunt Gosiewski, olimpijczyk z Moskwy – który po swój brąz na ME sięgnie za dwa sezony w Tampere, czy Grzegorz Skrzecz – zdobywca brązowych krążków na MŚ (Monachium – 82) i ME (Warna – 83). Zwycięzcami turnieju zostali:
Henryk Pielesiak; Stanisław Syjud; Stefan Supeł; Roman Gotfryd; Leszek Kosedowski; Kazimierz Szczerba; Marek Okroskowicz; Zygmunt Gosiewski (wszyscy POL); Ingo Rabe (DDR); Grzegorz Pigoń; Grzegorz Skrzecz (obaj POL).

VIII TM SOSNOWIEC – 1981

Kolejny turniej rozegrany został ponownie po rocznej przerwie. Tym razem roli organizatora turnieju, który zgromadził na starcie 59. zawodników, podjęli się działacze z Sosnowca. Po raz pierwszy na liście zwycięzców pojawił się jedyny polski mistrz świata w boksie amatorskim – Henryk Średnicki, który triumfował w wadze koguciej. W zawodach tym razem startowali wyłącznie polscy zawodnicy, a zwycięzcami zostali: Zbigniew Raubo; Henryk Średnicki; Leszek Warczak; Ryszard Korlacki; Tadeusz Stemplewski; Leszek Czarny; Czesław Kapałka; Zygmunt Gosiewski; Zbigniew Wojciechowicz; Władysław Wydra (wszyscy POL).

IX TM ZABRZE – 1983

Na zabrzańskim ringu – który po raz pierwszy gościł uczestników turnieju – wystartowało 71 zawodników. Były to zawody w pewnym sensie o historycznym wymiarze, bowiem po raz pierwszy rozegrano walki w kategorii superciężkiej, która do oficjalnego programu imprez mistrzowskich w Europie i Polsce została wprowadzona w 1979r. Pierwszym zdobywcą „Czarnych Diamentów” w nowej wadze został zawodnik zabrzańskiej Walki Norbert Kwapik. W zawodach triumfowali następujący pięściarze:
Janusz Starzyk (POL); Narantuja Njaamagin; Cerendorżyn Amarżagał (obaj MGL); Józef Maczuga (POL); Dżambadodżin Gambastar (MGL); Tadeusz Wijas; Ireneusz Przywara; Marian Sajdak; Jan Spyra; Krzysztof Michałowski; Waldemar Rusin; Norbert Kwapik (wszyscy POL).

X TM ZABRZE – 1984

Jubileuszowa – X. – edycja „Czarnych Diamentów” odbyła się w Zabrzu, a na starcie imprezy stanęło 65. zawodników. Ponownie więc zabrzański ring gościł uczestników najbardziej znanego śląskiego turnieju pięściarskiego. Swoje pierwszeństwo w najcięższej wadze obronił Norbert Kwapik z zabrzańskiej Walki. Ponadto po pierwszą lokatę sięgnął Zygmunt Gosiewski. Natomiast późniejszy olimpijczyk z Seoulu (1988) – Andrzej Możdżeń, startując w wadze lekkopółśredniej musiał zadowolić się drugą lokatą, po przegranej z Iwanem Sotirowem (BUL). Pierwsze miejsca zdobyli:
Bogdan Jendrysik (POL); Angeł Szyszmanow (BUL); Wojciech Zamora; Stanisław Załęski; Ireneusz Zdziarski (wszyscy POL); Iwan Sotirow (BUL); Włodzimierz Rabęda; Piotr Rabsztyn; Mariusz Łysoń; Zygmunt Gosiewski; Wiesław Dyła; Norbert Kwapik (wszyscy POL).

XI TM KATOWICE – 1986

Po kilku sezonach „Czarne Diamenty” znowu zawitały na katowicki ring. Znowu też pomiędzy poprzednią, a tą edycją diamentowych zmagań nastąpił sezon przerwy. Tym razem do walk przystąpiło 51 zawodników. Wśród nich aktualny selekcjoner kadry narodowej kadetów, a wcześniej jeszcze srebrny medalista Turnieju Przyjaźni (Hawana – 84) – Zbigniew Raubo. Wicemistrz Europy juniorów z Tampere (1984) – Grzegorz Jabłoński, czy ciekawy zawodnik ze wschodniej części Niemiec – Rene Ryl. Na najwyższych stopniach turniejowego podium stanęli:
Doman Smejkal (TCH); Zbigniew Raubo; Zbigniew Kotwas; Tomasz Krupiński; Grzegorz Jabłoński (wszyscy POL); Andreas Otto (DDR); Józef Kruszyński (POL); Mika Olesch (DDR); Andrzej Ogonowski (POL); Rene Ryl (DDR); Krzysztof Michałowski; Norbert Kwapik (obaj POL).

XII TM KATOWICE – 1987

Po raz pierwszy w historii turnieju liczba jego uczestników przekroczyła magiczna liczbę „100”, bowiem na starcie imprezy stanęło dokładnie 109. zawodników. Kolejnym historycznym elementem tego turnieju był hat-trick zawodnika Walki Zabrze – Norberta Kwapika, który po raz trzeci z rzędu – od momentu wprowadzenia do turnieju wagi +91kg – został najlepszym superciężkim diamentowych zmagań. Zwycięzcami zawodów zostali:
Goerghe Ion (ROM); Janusz Torz; Jacek Ostaszewski (obaj POL); Antonio Justin (ROM); Aleksiej Bojko (SU); Andrzej Możdżeń; Józef Kruszyński; Piotr Rabsztyn (wszyscy POL); Szamil Babajew; Roman Jeruszenko; Wiktor Akszonow (wszyscy SU); Norbert Kwapik (POL).

XIII TM KATOWICE – 1988

Ciekawostką 13. edycji „Czarnych Diamentów” był niewątpliwie udany udział w turnieju reprezentacji Izraela, która wyjeżdżała z Katowic z dwoma złotymi medalami. W sumie do walk w zawodach przystąpiło 91 zawodników, co oznacza, że były to interesujące zmagania . Dobrą formę na katowickim ringu zaprezentowali m.in.: Juliusz Sobczak, Cezary Banasiak, a także Leszek Rybiński, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach wagowych. A oto pełna lista zwycięzców:
Ben Helm (ISR); Janusz Froelich; Juliusz Sobczak (obaj POL); Jakub Szmul (ISR); Jan Wałejko (POL); Robert Koller (TCH); Piotr Szamboski (POL); Aleksander Chałuza (SU); Aaron Jakobiszwili (ISR); Cezary Banasiak, Jan Aksamit; Leszek Rybiński (wszyscy POL).

XIV TM RUDA SLĄSKA – 1990

Po raz pierwszy w historii turnieju „Czarne Diamenty” rozegrane zostały w kategorii wiekowej juniorów, a nie – jak dotychczas – seniorów. Po raz pierwszy też uczestników zmagań gościła Ruda Śląska. Natomiast w samych zawodach startowały drużyny klubowe, a nie reprezentacje narodowe – w sumie do walk turniejowych przystąpiło 41 zawodników. Najważniejsze jednak, że turniej – pomimo trudności związanych z przemianami systemowymi w naszym kraju – utrzymał się. Zwycięzcami pierwszej juniorskiej edycji „Czarnych Diamentów” zostali:
Radek Smetana (TCH); Zbigniew Sadowski; Marcin Walos; Marek Boczek; Jacek Płonka (wszyscy POL); Miklosz Bondy (TCH); Jarosław Spyra; Artur Barwiński; Janusz Jakimów; Piotr Klimka (wszyscy POL).

XV TM RUDA ŚLĄSKA – 1991

Jubileuszowy – XV. – turniej ponownie zawitał do Rudy Śląskiej, gdzie diamentowe zmagania toczyło 42. juniorów. Z pewnością nie była to imponująca liczba startujących. Pamiętać jednak należy, że czas ten wybitnie nie sprzyjał organizacji imprez sportowych. W związku z czym utrzymanie tego turnieju, to niewątpliwy powód do dumy śląskich działaczy. Po pierwsze miejsca XV TM o „Czarne Diamenty” sięgnęli:
Ireneusz Świerczek; Adam Gałan (obaj POL); Patrik Sery (TCH); Paweł Żołdowicz (POL); Rusłan Paliwoda (UKR); Bogdan Jędrzejewski; Arkadiusz Lukoszek; Andrzej Nowakowski; Jacek Sujka; Waldemar Bentlejewski; Grzegorz Auguścik (wszyscy POL).

XVI TM JASTRZĘBIE – 1992

49. uczestników XVI. turnieju o „Czerne Diamenty” przybyło na jastrzębski ring. Rotacyjny charakter tego turnieju w tym czasie miał z pewnością cel promocyjny samej imprezy na terenie całego Okręgu. Jednakże z drugiej strony z pewnością było to związane z poszukiwaniem rozwiązania – doskwierających w tym czasie wszystkim ludziom sportu – problemów finansowych. Bowiem zbyt mocne obciążanie kosztami turnieju jednego tylko organizatora mogło być dla niego ciężarem nie do udźwignięcia. Spośród zwycięzców tej edycji diamentowych zmagań warto zwrócić uwagę na Macieja Zegana, który także na dorosłym ringu nieźle sobie poczynał. Po czym, po podpisaniu kontraktu zawodowego, przez wiele sezonów udanie występował na profesjonalnym ringu. Pierwsze miejsca zdobyli:
Jarosław Zajączkowski (POL); Khalid Machmudow (AZE); Maciej Zegan; Dariusz Kaczmarek (obaj POL); Rusłan Paliwoda (UKR); Janusz Flos (POL); Anatolij Zaubnichin (UKR); Eften Abdulajew (AZE); Piotr Malina; Krzysztof Górecki; Grzegorz Żebrowski (wszyscy POL); Ahmed Mamedow (AZE).

XVII TM BYTOM – 1993

I znowu Diamenty w bardzo eleganckim, czyli czarnym kolorze zawitały do Bytomia, czyli miasta – w którym przed laty były bardzo zadomowione. W zawodach startowało 41 zawodników, którzy w kilkunastu walkach dostarczyli bytomskim kibicom sporej dawki pięściarskich emocji. W poszczególnych kategoriach wagowych zwyciężyli:.
Karsten Kornicke (GER); Tomasz Kosała (POL); Maik Klube (GER); Mariusz Kruk; Roman Hertlein; Tomasz Zaborowski; Krzysztof Marciniak; Krzysztof Osiński (wszyscy POL); Andreas Wernicke; Assel Nils (obaj GER).

XVIII TM BYTOM – 1994

47. juniorów wystartowało w XVIII. turnieju o „Czarne Diamenty”, które ponownie odbyły się na bytomskim ringu. Obok polskich uczestników ringowych zmagań w zawodach wystartowała drużyna z niemieckiego Halle, którego klub zaprzyjaźniony jest ze Śląskim Okręgiem. Po pierwsze lokaty tym razem sięgnęli:
Marcel Kruck (GER); Wojciech Waligóra (POL); Jan Baum (GER); Marcin Pełka (POL); Frank Markus (GER); Rafał Sławiński; Mariusz Wołosz; Piotr Dudkiewicz; Cezary Kozłowski; Adrian Owsiany; Dawid Matłosz (wszyscy POL); Marco Pilsing (GER).

Andrzej Liczik

Andrzej Liczik (przodem) jeszcze w barwach ukraińskich zwyciężył na libiąskim ringu w „Czarnych Diamentach”. W 2003r. po przyjęciu polskiego obywatelstwa wywalczył w Jastrzębiu złoty medal MP i walczył na MŚ w Bangkoku (2003). W następnym sezonie został także brązowym medalistą ME (Pula – 2004)
i olimpijczykiem (Ateny – 2004).

XIX TM LIBIĄŻ – 1995

Po raz pierwszy gospodarzem turnieju został Libiąż, goszczący na swoim ringu 48. zawodników. Po raz pierwszy też na śląskiej arenie zmagań – jeszcze w barwach ukraińskich – wystąpił Andriej Liczik, który zwyciężył w wadze muszej, a który po kilku sezonach po przyjęciu polskiego obywatelstwa nie tylko sięgał po mistrzostwo Polski, ale także wywalczył brązowy medal na ME (Pula – 2004) i reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004). Zwycięzcami libiąskich zmagań zostali kolejno:
Albert Szafulski (POL); Andriej Liczik; Andriej Kotelnik; Aleksander Łucenko (wszyscy UKR); Adrian Turewicz; Robert Osmólski; Arkadiusz Małek; Cezary Kozłowski (wszyscy POL); Frank Schubert (GER).

XX TM BYTOM – 1996

Okrągły – XX. – jubileusz turnieju noszącego miano górniczego bogactwa – albowiem Czarne Diamenty, to bardziej poetycka nazwa węgla, ważnego do dziś dnia źródła energii – zorganizowano w Bytomiu. W jubileuszowych zawodach o zwycięstwa ubiegało się 52. zawodników, a do czołówki zmagań należeli m.in.: Marcin Jaworek, a także Steffen Kretschmann – wicemistrz Europy juniorów z Birgmingham (1997), którzy zdecydowanie przewodzili w swoich wagach. Pierwsze miejsca zajęli kolejno:
Marcin Jaworek; Arkadiusz Parafian; Arkadiusz Lutyński; Rafał Rękawik (wszyscy POL); Artiomas Lisowskij (LTU); Christoph Herpich (GER); Dionise Turcanu (ROM); Tomasz Cyganek (POL); Tino Gross; Steffen Kretschmann (obaj GER).

XXI TM KATOWICE – 1997

I znowu zawody – w których tym razem wystartowało 44. zawodników – zorganizowano w stolicy Górnego Śląska. Ponownie po pierwsze lokaty sięgnęli: Marcin Jaworek i Steffen Kretschmann. A obok nich uwagę na siebie zwrócili również Tomasz Mazur, czy Pawlo Wanyk – ukraiński olbrzym, walczący w późniejszych latach na ligowych polskich ringach. Na najwyższym stopniu podium stawali:
Marcin Jaworek; Tomasz Krawczyk; Tomasz Mazur; Adrian Tkocz (wszyscy POL); Wołodymir Lipskij (UKR); Feliks Karapetian (POL); Gero Graupner (GER); Daniel Stefański (POL); Tino Gross; Steffen Kretschmann (obaj GER); Pawlo Wanyk (UKR).

XXII TM MYSZKÓW – 1988

Po raz pierwszy myszkowski ring – który do dzisiaj gości corocznie uczestników diamentowych zmagań – był miejscem turniejowej rywalizacji o „Czarne Diamenty”. W 22. w ogóle, a 1. w Myszkowie zawodach wystartowało 50. zawodników. Ponownie w najcięższej wadze – jak przed rokiem – triumfował Pawlo Wanyk z Ukrainy. Za to w finale rozegranym nieco wcześniej zwyciężył Krzysztof Włodarczyk, który w swojej kolekcji posiada m.in. brązowy medal mistrzostw Europy kadetów (Bitola – 1997), złote medale w mistrzostwach Polski juniorów i młodzieżowców oraz wicemistrzostwo Polski (2000). Wychowanek Zbigniewa Raubo, który przed laty także zwyciężał w „Czarnych Diamentach” po przejściu do obozu zawodowców sięgnął po mistrzostwo świata w wadze junior ciężkiej w wersji IBF. Pierwsze miejsca zdobyli:
Przemysław Maszczyk (POL); Aleksander Bodnia (UKR); Robert Grzelakowski; Adrian Tkocz; Sylwester Klasa (wszyscy POL); Jurij Zołotow (UKR); Łukasz Wierzba; Paweł Dryszel; Daniel Kupka (wszyscy POL); Andrius Lepeska (LTU); Krzysztof Włodarczyk (POL); Pawlo Wanyk (UKR).

XXIII TM MYSZKÓW – 1999

Był to ostatni turniej, w którym na starcie stanęli tylko juniorzy. W sumie do walk przystąpiło 45. zawodników, z których największą chyba indywidualnością był zwycięzca najcięższej wagi Andriej Zadaczin z Ukrainy. Z Polaków natomiast korzystnie zaprezentowali się Przemysław Maszczyk oraz Andrzej Nowosada, którzy także wygrali w swoich kategoriach wagowych. Oto lista zwycięzców turnieju:
Przemysław Maszczyk; Andrzej Nowosada; Przemysław Siga (wszyscy POL); Andrew Murray (IRL); Michał Jaroszewski (POL); Enrico Wolf (GER); Marcin Gajęcki; Marek Floryszczyk (obaj POL); Steven Krokel (GER); Wojciech Hajduk (PL); Andriej Zadaczin (UKR).

XXIV TM MYSZKÓW – 2000

Startowało 100. zawodników w dwóch kategoriach wiekowych – kadetów i juniorów. Po raz pierwszy zresztą oficjalnie zastosowano taką właśnie formułę rozgrywania turnieju, która utrzymuje się do dzisiaj. Był to bardzo dobry pomysł śląskich działaczy, bowiem dzięki temu „Czarne Diamenty” stały się niezwykle wartościowym – i w dodatku międzynarodowym – sprawdzianem startowym dla obu grup wiekowych, którzy na polskich ringach nie mają niestety zbyt wielu okazji do podjęcia rywalizacji w trudnej konkurencji. Natomiast „Czarne Diamenty” wciąż – jako zawody – zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej utrzymują wysoki poziom. Pozwala to młodym adeptom sztuki pięściarskiej poczuć atmosferę wielkiej sportowej imprezy. Ze zwycięzców turnieju warto zwrócić uwagę na Damiana Jonaka, który sezon później wywalczy brąz na MEJ w Rijece i który po podpisaniu kontraktu zawodowego sięgnie po młodzieżowe mistrzostwo świata w wersji WBC, co – miejmy nadzieję – nie będzie jego ostatnim słowem na ringu. Damian wciąż boksuje i kariera wciąż tak naprawdę stoi przed nim otworem. A oto zwycięzcy turnieju w grupach Kadetów i juniorów:
Enrico Baunack (GER); Mariusz Jaszowski (POL); Patrick Gonschorek (GER); Ladislav Kovac (SLO); Igor Paszczuk (UKR); Sebastian Schussler (GER); Daniel Urbański; Jakub Herbeć (obaj POL); Robert Woge; Denis Neuman; Frank Benjamin (wszyscy GER); Marcin Pryczek; Piotr Załoga (obaj POL).
Andrzej Nowosada; Zbigniew Kołacz; Marcin Strzelczyk (wszyscy POL); Konstantin Rowienskij (UKR); Daniel Stasieńko (POL); Artem Paszczuk (UKR); Damian Jonak (POL); Jurij Wołoszyn (UKR); Steven Krokel (GER); Tomasz Lubura (POL); Thomas Hartman (GER); Patryk Bartkiewicz (POL).

XXV TM MYSZKÓW – 2001

Jubileusz dwudziestopięciolecia na myszkowskim ringu uczciło 109. zawodników, którzy pokazali dobry boks. Nic w tym jednak dziwnego, bowiem wśród startujących znaleźli się tacy zawodnicy, jak Marcin Pryczek – wicemistrz Europy kadetów (2001), Łukasz Maszczyk – pierwszy polski mistrz Unii Europejskiej (Pecs – 2006), Grzegorz Proksa – wicemistrz Europy juniorów (Warszawa – 2003) oraz aktualny młodzieżowy mistrz świata zawodowców w wersjach WBA i IBF, czy Łukasz Janik – wicemistrz Unii Europejskiej (Pecs – 2006), a obecnie pięściarz zawodowy, czy wreszcie Krzysztof Zimnoch – brązowy medalista mistrzostw unijnych (Pecs – 2006) oraz dwukrotny mistrz Polski. Już tylko ta lista zwycięzców jubileuszowego – XXV. – turnieju o „Czarne Diamenty” potwierdza sportową rangę tych zmagań. A oto pełna lista zwycięzców:
Anatolij Babuk; Artem Fatujew (obaj UKR); Dawid Szynkiewicz; Artur Kogut; Jakub Suchalski; Piotr Sielawa (wszyscy POL); Nerius Valciukas (LTU); Mateusz Włodarczyk (POL); Martin Roncka (TCH); Paweł Kwietniewski; Marcin Pryczek (obaj POL).
Łukasz Maszczyk (POL); Wiktor Antipow; Sergiej Kowba (obaj UKR); Dawid Płusa; Grzegorz Proksa; Łukasz Janik; Paweł Góra (wszyscy POL); Aleksander Rubiuk (UKR); Robert Woge (GER); Krzysztof Zimnoch; Marcin Czech; Łukasz Warchoł (wszyscy POL).

XXVI TM MYSZKÓW – 2002

Po raz pierwszy w historii diamentowych zmagań liczba jego uczestników przekroczyła liczbę 130, bowiem na starcie zawodów stanęło dokładnie 133. pięściarzy. Czołówkę stojących na wysokim poziomie ringowych zmagań stanowili z pewnością: Marcel Herfurth i Gottlieb Weiss z Niemiec oraz Artur Kogut – wśród kadetów. A także Łukasz Maszczyk, Paweł Peczyński oraz Jakub Herbeć w gronie juniorów. O Łukaszu Maszczyku wspomniałem już przy innej okazji. Tutaj słów kilka warto poświęcić Pawłowi Peczyńskiemu, który ma na swoim koncie brązowe medale kadeckich mistrzostw Europy (2001) i mistrzostw świata (2002). Ten ostatni medal jest zresztą jedynym krążkiem w tej rangi imprezie wywalczonym przez polskiego zawodnika. Na najwyższym stopniu turniejowego podium stawali:
Dmitro Karażja; Andriej Soja (obaj UKR); Marcel Herfurth; David Siegmann (obaj GER); Josef Zahradnik (TCH); Artem Makarenko (BLR); Artur Kogut (POL); Steffen Merker; Gottlieb Weiss; Martin Manikowski; Benjamin Schmidt (wszyscy GER); Andrzej Różyński (POL).
Łukasz Maszczyk; Paweł Peczyński; Krzysztof Cieślak (wszyscy POL); Siergiej Afonin (BLR); Karol Czura; Jakub Herbeć (wszyscy POL); Wikotr Chyżnik (UKR); Grzegorz Sałaj (POL); Robert Woge; Frank Benjamin (obaj GER); Łukasz Jegierczyk (POL).

XXVII TM MYSZKÓW – 2003

I znowu na myszkowskim ringu byliśmy świadkami narodzin znaczących sportowych karier. Bowiem w gronie 134. zawodników, jacy wystartowali w turnieju pojawiło się przynajmniej kilka gwiazd, o których w późniejszych sezonach mogliśmy usłyszeć sporo dobrego. Z tego grona warto z pewnością przybliżyć Denisa Pojacyko (UKR), który po trzech sezonach na mistrzostwach Europy w Płowdiw sięgnął po złoty medal, wysyłając przy okazji czterech z pięciu rywali w przysłowiową „krainę marzeń”. Przy okazji należy wspomnieć o innej ciekawostce, ale już w polskim wymiarze, której autorami byli bracia Daniel i Dawid Szynkiewiczowie, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium tego samego turnieju. Wcześniej podobnej rzeczy dokonali Przemysław i Łukasz Maszczyk. Jednak oni swoje zwycięstwa odnosili na różnych turniejach. Warto także wskazać na Łukasza Polcyna, który po trzech sezonach w Rzymie sięgnie po wicemistrzostwo Unii Europejskiej juniorów. Pierwsze miejsca zajęli:
Łukasz Polcyn (POL); Dmitrij Zyza; Siergiej Bancewicz (obaj BLR); Daniel Szynkiewicz (POL); Siergiej Iskriuk; Wołodymir Biłowos (obaj UKR); Łukasz Wasielewski; Dawid Szynkiewicz (obaj POL); Dmitrij Manulenko; Aleksander Butz (obaj GER); Leszek Wójcik (POL); Timur Musafarow (GER).
Łukasz Maszczyk; Paweł Peczyński; Przemysław Pawikowski; Mariusz Jaszowski (wszyscy POL); Michtar Harutunjan (NED); Adrian Młynek (POL); Dmitro Dubniew (UKR); Kamil Gołębiowski (POL); Denis Pojacyko (UKR); Benjamin Schmidt (GER); Mariusz Smoleń; Maciej Matwijczuk (obaj POL).

XXVIII TM MYSZKÓW – 2004

138. kadetów i juniorów wystartowało w 28. edycji diamentowych zmagań, prezentując – jak zawsze na śląskim ringu – ciekawy boks. Wśród zwycięzców, których do dzisiaj znaleźć możemy na licznych listach startowych różnych turniejów bez trudności znajdujemy medalistów mistrzostw Unii Europejskiej juniorów jak: Bartosz Grolewski (brąz w Warszawie – 2007), Łukasz Polcyn (srebro w Rzymie – 2006), który już rok wcześniej triumfował w turnieju o czym zresztą wspominaliśmy, czy Andrzej Wawrzyk (złoto w Rzymie – 2006). Zwycięzcami turnieju zostali:
Bartosz Grolewski; Piotr Dendra; Mariusz Burzyński; Paweł Kujawski; Łukasz Polcyn (wszyscy POL); Christian Schmidt (GER); Siergiej Iskriuk (UKR); Marcus Nader (AUT); Daniel Ustarbowski; Norbert Dąbrowski; Jarosław Hutkowski; Jarosław Pietrzyk; Dawid Leszek (wszyscy POL).
Michał Chudecki (POL); Denis Makarov; Marcel Herfuth (obaj GER); Kamil Gorząd; Jan Żmijewski; Łukasz Pluta (wszyscy POL); Eike Henze (GER); Tigran Petrosjan (Champion Kraków); Andrzej Wawrzyk (POL).

XXIX TM MYSZKÓW – 2005

88. zawodników stanęło na starcie XXIX. edycji diamentowych zmagań na myszkowskim ringu. Tradycyjnie walczono w dwóch kategoriach wiekowych – kadetów i juniorów. Tradycyjnie też walki stały na dobrym poziomie. Co zresztą na śląskim ringu także ma charakter tradycyjny. Oto zwycięzcy turnieju:
Rajnchold Bromboszcz; Sebastian Szerszeń; Piotr Dziób (wszyscy POL); Christian Henze (GER); Piotr Dendra(POL); Marcel Winkels; Alexander Bartaune (obaj GER); Jacek Piłka; Arkadiusz Król; Norbert Michalski (wszyscy POL); Artur Łazarian (Concordia Knurów); Franz Goetze (GER); Grzegorz Szkurłat (POL).
Leszek Tokarz; Patryk Cichocki; Przemysław Gnatowski (wszyscy POL); Robert Tlatlik (GER); Dawid Szynkiewicz; Andrzej Fonfara; Leszek Wójcik; Mateusz Masternak; Jarosław Hutkowski; Krzysztof Głowacki (wszyscy POL).

XXX TM MYSZKÓW – 2006

I oto stało się – wcześniej seniorski, a obecnie juniorsko-kadecki turniej o „Czarne Diamenty” stał się 30-latkiem. Jednakże zawody te – mimo w sumie dość zaawansowanego wieku jak na juniora, czy kadeta – nie tylko nie dostały sportowo-organizacyjnej zadyszki, ale wręcz przeciwnie – wciąż utrzymują wysoki poziom. A wśród zwycięzców jubileuszowych zmagań z łatwością znaleźć można Mateusza Mazika, który jako pierwszy śląski zawodnik stanął na podium mistrzostw świata juniorów (Agadir – 2006), dorzucając do tego jeszcze srebrny medal na mistrzostwach Unii Europejskiej juniorów (Warszawa – 2007). Oto pełna lista zwycięzców tego turnieju:
Kamil Łaszczyk; Kamil Młodziński (obaj POL); Patrik Balaz (CZE); Iwan Ilnicki; Dmitro Bartosz; Artem Andryczuk (wszyscy UKR); Tommy Altman (GER); Zdzisław Wilczyński; Dariusz Żołyniak (obaj POL); Kenan Bayrami (GER); Taras Kocuba; Paweł Grebin (obaj UKR); Jakub Sosiński (POL).
Mateusz Mazik; Patryk Cichocki (obaj POL); Robert Tlatlik; Marcel Winkels (obaj GER); Daniel Szynkiewicz; Leopold Krzeszewski (obaj POL); Kevin Keunzel (GER); Michał Łoniewski; Grzegorz Szkurłat; Robert Marcok (wszyscy POL).

XXXI TM MYSZKÓW – 2007

Ostatnia – jak dotąd – edycja diamentowych zmagań potwierdziła znaczącą pozycję tego turnieju nie tylko na mapie polskiego boksu – ale także w krajach, których zawodnicy od lat stają na starcie tej ciekawej imprezy. Cieszy też, że wśród turniejowych zwycięzców – szczególnie reprezentujących polskie barwy – widzimy Rajncholda Bromboszcza, Mateusza Mazika, czy Artura Szpilkę, czyli zawodników perspektywicznych, którzy już mają na swoim koncie sukcesy w międzynarodowych imprezach mistrzowskich w swoich grupach wiekowych. Pora więc, aby nasi zawodnicy odnosili coraz więcej sukcesów na wszystkich ringach świata. Oto zwycięzcy turnieju:
Igor Tomiłow (UKR); Konrad Rogowski (POL); Alan Phelan (IRL); Juliano Westhiner (NED); Dmitro Cupka; Wadim Połowinka; Iwan Chomiak (wszyscy UKR); Marcin Jarzyna (POL); Tomas Sojka (CZE); Oleksandr Krasulja (UKR); Michał Świątkowski (POL).
Rajnchold Bromboszcz; Mateusz Mazik (obaj POL); Eduard Zisselski (GER); Tomasz Mazur (POL); Christian Henze (GER); Łukasz Maciec (POL); Tomas Pollak (CZE); Michał Gurgacz; Norbert Dąbrowski; Kamil Goiński; Artur Szpilka (wszyscy POL).